| Valmistaja | Louis Poulsen |
|---|---|
| Toimitusaika arvio | Varastosta 1-2 arkipäivää, tilaustuotteena 2-3 viikkoa |
| Suunnittelija | Poul Henningsen |
| Mitat | Halkaisija: 32 cm, Korkeus; 17,5 cm |
| Materiaali | Varjostimet ja häikäisysuoja: Akryyli (PMMA). |
| Valonlähde | 1 x E14 |
| Johdon pituus | 3 m |
Louis Poulsen PH 5 Opal riippuvalaisin, vaalea ruusu
550,00 €
Legendaarinen muotoilija Poul Henningsen loi PH 5 -valaisimen vuonna 1958 ratkaisuksi hehkulamppujen muuttuvaan kokoon ja muotoon, minkä vuoksi se on helppo yhdistää mitä erilaisimpiin valonlähteisiin. Valaisimen nerokas kolmivarjostinjärjestelmä suuntaa valon huoneeseen täysin häikäisemättä, pehmeästi ja tasaisesti. Tämä tekee valaisimesta ensiluokkaisen ratkaisun erityisesti ruokailutilaan, jossa tunnelmallinen ja toimiva valaistus on kaiken keskiössä.
Upea PH 5 Opal yhdistää perinteisen klassikkomuodon ja raikkaan ilmeen tavalla, joka lumoaa ensisilmäyksellä. Valaisimen kiiltävä ja kevyesti läpikuultava materiaali luo ympärilleen lumoavan opaalinhohtoisen tunnelman, joka tekee tilasta kotoisan ja kutsuvan. Siinä missä alkuperäinen vuoden 1958 malli sisälsi punaisia ja sinisiä varjostinosia valon sävyn tasapainottamiseksi, nykyiset valonlähteet toistavat päivänvaloa niin tehokkaasti, että näistä lisäosista on voitu luopua puhtaamman ulkonäön hyväksi.
Tämä maailmanlaajuisesti tunnettu ja arvostettu riippuvalaisin on todellinen sisustuksen moniottelija, joka sopii täydellisesti niin skandinaaviseen minimalistiseen kotiin kuin modernimpaankin ympäristöön. Hankkimalla tämän ikonisen designesineen verkkokaupastamme päivität kotisi ilmeen kertaheitolla ja luot tilaan valaistuksen, joka ei koskaan poistu muodista.
Tilaustuote (ei varastossa)



